Karácsonyi töltött káposzta
Ha van étel, ami szinte minden családban szerepel a karácsonyi menüsorban, az a töltött káposzta! Sok helyen teljesen elképzelhetetlen a legszebb családi ünnep töltött káposzta nélkül – ez talán a legnépszerűbb karácsonyi fogás hazánkban. Az sejthető, hogy a töltött káposzta nem néhány évtizedes találmány, de vajon mikor készítették először? Mit lehet róla tudni? Ennek jár most utána az Interfood. Ha velünk tart, Ön is megtudhatja!
A világ számos táján ismerik
A töltött káposztát a magyar konyha igazi nemzeti ételnek tartja, az Alföldön gyakran nevezik szármának. Ám nem csak mi, magyarok ismerjük és szeretjük, hanem a világ számos táján létezik különféle változatokban. Erdélyben, Szerbiában, Svédországban, Törökországban, Oroszországban, sőt, az ázsiai konyhában is megjelenik. Természetesen ahány ország, annyi változat, ahogyan az az ételek világában lenni szokott.
Elődje, a húsos káposzta
A töltött káposztának van egy jól beazonosítható elődje, ami nem más, mint a káposztával készült hús, azaz a húsos káposzta. A fennmaradt irásokból jól látszik, hogy az 1700-as években már híres rajongói is voltak a káposztás húsnak, többek között Mikes Kelemen kedvenc ételei között is szerepelt.
A török hódoltság
A hosszú ideig tartó török hódoltság a magyar gasztronómiában is nyomot hagyott, sokak szerint a töltött káposzta is a törököknek köszönhető. Mások úgy vélik, hogy a káposztás hús alakult át szép lassan töltött káposztává. Ami bizonyos, hogy egy piarista szerzetes az 1700-as évek végén feljegyezte szakácskönyvébe a szárma receptjét, melyet savanyú káposztából készítettek, a leveleket megtöltötték hússal, és sáfránnyal ízesítették, az őrölt paprika ugyanis még nem terjedt el ekkoriban.
Különféle változatok
A töltött káposzta receptje nem csak országonként változik, hiszen Magyarországon belül is számos változatát ismerjük. Van, aki rizzsel készíti, mások gerslivel, azaz árpagyönggyel. Kerülhet a fazék aljára szalonna, a rétegek közé pedig kolbász vagy füstölt hús. A töltelék lehet sertés vagy marhahús, esetleg fele-fele arányban keverve. Ízesítésnek a húshoz adnak pirospaprikát, borsikafüvet, pirított vöröshagymát vagy fokhagymát – ki hogyan szereti. Van, aki tesz a levébe paradicsomlevet, mások rántással sűrítik. Sokan szeretik tejföllel, és van, aki kaprot is szór a tejföl tetejére.
Most, hogy már mindenki megkívánta a töltött káposztát, és kellően meg is éhezett, nincs más teendő, mint kitalálni a következő napok fogásait. Ha Ön is bajban van vele, nem jut eszébe semmi, vagy éppen nincs ideje a főzésre, rendelje házhoz az Interfood finom ételeit! Higgye el, nem fogja megbánni, nálunk minőséget és finom ízeket talál!