Blog

Szűrők

Sütőben készült lekvár – házi finomság egyszerűen és gyorsan

A házi lekvárkészítés reneszánszát éli. Édesanyák, háziasszonyok vadásszák a kisebb és nagyobb üvegeket mindenfelé, előkerülnek az üstök, óriás fazekak, fakanalak, és indul a gyümölcsbeszerző körút. A házi lekvár egészségesebb, finomabb és persze különlegesebb a boltinál, de sokan azért nem mernek nekiállni, mert nem szeretnek a nyári hőségben órák hosszat a lábas mellett állni és kevergetni a készülő finomságot. Létezik azonban egy remek otthoni lekvárkészítési eljárás: a sütőben sütés, ami jóval egyszerűbb, az eredmény pedig ugyanolyan remek, mintha fazékban főznénk. Az Interfood most bemutatja, hogyan lehet sütőben sütni a lekvárt – érdemes velünk tartani, hiszen épp most van szilvaszezon!

A módszer előnyei

  • Egyszerűség: a hozzávalókat összekeverjük, beletesszük egy tepsibe, betoljuk a sütőbe, és már indulhat is a folyamat.
  • Időtakarékos: a sütő egyenletes hőt biztosít, így a lekvár gyorsabban besűrűsödik.
  • Kevesebb figyelmet igényel: a sütőben készült lekvárt nem kell folyamatosan kevergetni, ezzel rengeteg energiát takaríthatunk meg.
  • Tisztább: míg a fazékban fövő lekvár bugyog, csapkod, és le is éghet, addig a sütőben egyik veszély sem fenyeget, nem kell utána konyhát súrolni, takarítani.

Mire van szükség hozzá?

  • Sütésálló edény: készülhet hőálló üvegből, kerámiából vagy rozsdamentes acélból.
  • Gyümölcsök: bármilyen gyümölcsöt használhatunk, ami alkalmas a lekvárkészítéshez.
  • Cukor: a gyümölcs mennyiségétől és édességétől függően kell a gyümölcsöt megcukrozni.
  • Pektin: ha a gyümölcs nem tartalmaz elég sűrítőanyagot, akkor érdemes egy kevés pektint hozzáadni.
  • Fűszerek: ha szeretnénk különlegesebb ízt a lekvárnak, érdemes az édesfűszerekkel próbálkozni.
  • Üvegek: végezetül tiszta, csírátlanított üvegekre lesz szükség, amibe kimerjük a forró lekvárt.

Az elkészítés menete

Megtisztítjuk, majd felaprítjuk a gyümölcsöket, azután az edénybe tesszük, megszórjuk cukorral, ha szükséges, némi pektinnel is, majd betoljuk az edényt a sütőbe. A pontos sütési idő és hőmérséklet a gyümölcs mennyiségétől és a sütő típusától függ, de általában 150-180 °C között érdemes sütni és 45-60 perc között szokott elkészülni. Időközben néha megkavarjuk a lekvárt, majd ha már eléggé besűrűsödött, kivesszük a sütőből. Az elkészült lekvárt üvegekbe töltjük, és szorosan lezárjuk, majd hagyjuk szépen kihűlni.

Egy finom házi lekvárnál nincs is jobb, a család biztosan oda lesz érte, sőt, vendégvárónak is kiváló, de akár gasztroajándék is készülhet belőle. És hogy a főzéssel se teljen el fél nap, rendeljen házhoz meleg ebédet az Interfoodtól! Futárunk minden hétköznap elviszi az otthonába vagy a munkahelyére!

Ez is érdekelheti

főzőbanán

Plantain, avagy mire jó a főzőbanán?

Vannak, akik még jól emlékeznek azokra az időkre, amikor Magyarországon banánt csak télen lehetett kapni, és akkor is csak mutatóba, nagyon drágán és nagyon kis mennyiségben. Desszertként fogyasztották az emberek, és senkinek nem jutott eszébe, hogy bármilyen ételbe bele lehetne tenni. Aztán változtak az idők, a banán most már mindenki számára elérhető alapgyümölcs lett, és…