Blog

Szűrők

Mátrai borzaska, a szerelemgyerek

Tegye fel a kezét, aki szereti a rántott húst! Tegye fel a kezét, aki szereti a tejfölös-fokhagymás lángost! És most azok, akik szeretik a tócsnit (krumplilepény, smacog, röszti, hogy csak néhány szinonimát említsünk a létező több tucatnyi közül)! Akad egyáltalán, aki nem emelte egyszer sem a kezét? Akadhat olyan, aki ne örülne a tányérján az ezen fogások szerelmi háromszögéből született mátrai borzaskának?

Olykor igyekeznek rossz hírét kelteni. Ahogyan igazi „zabigyerekhez” illik, eredetét, minden kétséget kizáróan, nem lehet megállapítani. Egyesek azt mondják, Észak-Magyarországon kezdték készíteni, mások, hogy a Mátrában nem is ismerik, a gasztrosznobok Venesz József szocialista konyhájának szörnyszülöttjeként tekintenek rá, a cizelláltabb véleményt képviselők pedig úgy vélik, a mátrai borzaska olyan regionális gasztronómiai hagyományt igyekszik teremteni, ami sosem létezett… Talán mindenkinek van igazsága, de lássuk be, ez cseppet sem von le abból, hogy a borzaska remek, laktató étel, és sokan szeretik.

A mátrai borzaska, ha jól készítik, valódi élmény lehet. Kissé pepecselős, így házi körülmények között kevesen vágnak bele, érdemes profikra bízni, és házhoz rendelni. Egy-egy könnyebb leves után, vagy akár önmagában is, kiváló hétköznapi ebéd lehet. Mert végül is mi a borzaska? Egy szelet fűszeres hús, krumplis bundában, fokhagymás tejföllel és olvasztott sajttal púpozva. Trükk van bőven: 1. ha a húst előre bepácoljuk, fokozhatjuk az ízeket; 2. a húsnak úsznia kell a zsiradékban, amiben sül; 3. a sütőzsiradék nem lehet túl forró, hiszen akkor csak a bunda ég meg, a hús nem sül át; 4. és nem lehet hideg, mert akkor leázik a borítás; 5. minőségi sajttal különleges aromákkal gazdagodik; 6. a jól választott köret megemeli: ha különlegesebb, akkor az borzaska is az lesz, ha egyszerűbb, akkor praktikusan gyorsabb a főzés ideje.

A bunda kétféleképpen is rákerülhet: rétegenként, ahogyan a klasszikus panír készül, vagy a liszt, tojás és krumpli összekeverése után, a keletkező sörtésztában kell megforgatni a hússzeleteket. No, és milyen hús dukál az igazi borzaskához? Sertés. Vagy csirke. Vagy más. Merthogy ebben sincsen kőbe vésett szabály. Az Interfoodnál például porhanyós disznóhús. Bár, sokan aszerint tesznek különbséget a mátrai borzaska és a kárpáti borzaska között, hogy utóbbinak tán szárnyasból kell sülnie. Kellő bizonyítást azonban ez sem nyert még, és feltételezhető, hogy a mátrai-kárpáti-nyitrai szeletek titokzatos rokonságban állnak egymással, ahogyan az rendes szerelemgyerekekhez illik. Ha már egyszer jól sikerült…

Ez is érdekelheti

Pajzsmirigysegítő étrend

Vannak olyan lappangó betegségek, melyek nem okoznak látványos tüneteket, ezért sokan csak későn, vagy egyáltalán nem ismerik fel őket. Az egyik ilyen a pajzsmirigy megbetegedése, ami nagyon gyakran felfedezetlen marad, mert a betegnek ugyan vannak tünetei, de csak enyhék és általánosak, ezért más lehetséges kiváltó okokra gyanakszik. Egyes kutatások szerint minden nyolcadik nőnél kialakul valamilyen…