Blog

Szűrők

Címke: fokhagyma

Ha nyár, akkor sültek, friss saláták, pácolás és grillezés minden mennyiségben – nincs is ennél hangulatosabb nyár esti szórakozás! A frissen sült húsok szerelmesei számára nem újdonság, hogy az argentin konyha igazi kincsesbánya, hiszen azon a vidéken finomabbnál finomabb sültekkel találkozhatunk. A sült hús pedig akkor tökéletes, ha jól be van pácolva, és ebben a…

A sonkafőzés igazi nagymamáról leányra, majd unokára szálló tudomány, mert amilyen egyszerűnek tűnik laikusként, annyira sok helyen lehet elvéteni. Sok apró trükk és titok, hogy az eredmény szaftos, ízes, és kellően puha sonka legyen, ne pedig gumi állagú, íztelen vagy éppen túl sós, kiszáradt húsdarab. Mire érdemes odafigyelni? Hogyan fűszerezzük? Mennyi ideig áztassuk? Ennek járt…

Az ázsiai konyhaművészet egy összefoglaló elnevezés, ami magába foglalja a közép-ázsiai, a kelet-ázsiai, az észak-ázsiai, a dél-ázsiai, a délkelet-ázsiai és a nyugat-ázsiai területek sajátos szokásait, kulturális és kulináris tradícióit. Ahány vidék, annyiféle ételkészítési eljárás és fűszerezés, melyek a külföldiek számára egy kusza, intenzív ízű, nehezen felismerhető, szószos egyveleget alkotnak, sokszor azt sem tudjuk, mit eszünk,…

cezar-salata-tonhallal

Egy műveltségi vetélkedő százezreket érő kérdése lehetne, hogy vajon evett-e Julius Caesar cézár salátát? A helyes válasz az, hogy nem, akkoriban ugyanis még nem létezett ez a napijainkban népszerű salátaféleség. A római kori lakomák fenségesek és fényűzőek voltak, igaz gasztronómiai különlegességekkel, mint például a Julius Ceasar féle árpakása, a kappan és jérce mogyorós bundában vagy…

A legtalányosabb, mert elsőre úgy tűnik, nincs is itt semmiféle talány. De ahogy egyre beljebb ereszkedünk az oknyomozásba, a székelykáposzta-akta úgy terebélyesedik, ködösödik, az egyértelműnek vélt adatok megkérdőjeleződnek, dátumok csúsznak ide-oda évtizedeket, hírességek tűnnek fel, majd buknak alá a múltba… Sherlock Holmesnak való eset. Izgalmas gasztro-kutakodás az étel- és konyhatörténelemben, ahol a bátor nyomozónak szembe…

Lehet, hogy „politikailag nem korrekt” az ételekről nyilvánosan így szólni, de a tény attól még tény marad: ételeink között bizony kasztok szerinti a megítélés. Mert itt vannak például a kasztrendszer tetején az ünnepi ételek; mindannyian ismerjük őket, kívülről fújjuk, hogy a karácsonyi asztalra a halászlé, a töltött káposzta, a bejgli való, a húsvéti lakoma éke…

Tegye fel a kezét, aki szereti a rántott húst! Tegye fel a kezét, aki szereti a tejfölös-fokhagymás lángost! És most azok, akik szeretik a tócsnit (krumplilepény, smacog, röszti, hogy csak néhány szinonimát említsünk a létező több tucatnyi közül)! Akad egyáltalán, aki nem emelte egyszer sem a kezét? Akadhat olyan, aki ne örülne a tányérján az…

Mivel fizethet?