Blog

Szűrők

Mi kerüljön a farsangi asztalra?

Röviden szólva: minden és bármi, ami szem-szájnak ingere! Mert ennek a szezonnak legfőbb bölcsessége: „Inkább a has fakaggyon, mintsem az étel megmaraggyon!” Farsang idején, vízkereszttől hamvazószerdáig hagyományosan szinte minden az ételekről, az eszem-iszomról, a végtelen mulatságokról szól. Ha a kulináris élvezetek felől közelítünk a farsang böjtöt megelőző heteihez, a hagyományok és szokások végtelen bőségébe botlunk.

Pedig, hogy valójában mit is ettek farsang idején elődeink, voltak-e csak ilyenkor készített, speciális ételek, nemigen tudjuk, ismereteink erre nézvést hiányosak. Annyi azonban bizonyos, hogy sokat és sokfélét ettek, mert ezzel igyekeztek biztosítani a következő év bőségét, meg azt, hogy kövérre hízzanak a disznók, illetve ekkor gyűjtöttek erőt a közeledő nagyböjthöz is. A húslevesbe hosszú laskát főztek, hogy nagyra nőjön a kender, a fánknak mágikus erőt tulajdonítottak, a Szerémségben például azért ették, hogy ne vigye el a szél a háztetőt…

Apropó fánk… Almafánk, szalagos fánk, túrófánk, hússal töltött krumplifánk, marca, herőce, pampuska vagy kubikosfánk, párnacsücske fánk, tarkedli… Valamennyinek helye van a farsangi terített asztalnál. Kérdezze anyukáját, nagymamáját, hogyan kell készíteni, ha pedig nincs ideje a fánksütésre, rendelje meg az Interfoodtól, nehogy ínséget kelljen szenvednie a következő évben! A farsangi ételeknek még a maradékát is óriási becsben tartották: megszárították, majd, miután porrá őrölték, a beteg állatokat gyógyították vele…

Ha a magyar farsangi hagyományok jegyében szeretne étkezni hamvazószerdáig, rendeljen tőlünk húsos ételeket, melyek az ország minden táján a bőséget képviselték régen, és képviselik ma is! Válasszon káposztából készített, vagy kolbásszal kombinált fogásokat, mi pedig házhoz szállítjuk önnek! Tipikusan farsangi étel a töpörtyű – de jó is szombati reggeliként… És szintén nagy kedvenc ilyenkor a kocsonya, mely minden család konyhájában kicsit másképpen fő… A rétes említésére pedig már fut is össze a szánkban a nyál – barackos-túrós változata az Interfood séfjeitől az ön hétköznapjait is ünnepi hangulattal festheti át…

A XVI. századtól szokás volt a farsangi mulatságokon, hogy a szalmabábukkal megjelenített, böjti étkeket képviselő Cibere és a húsételeket szimbolizáló Konc összecsapását eljátszották. A szabály értelmében mindig Cibere győzedelmeskedett, hiszen az idő a farsangon is túlhaladt, következett a böjt negyven napja… De addig, élvezze a nehezebb ételeket, aztán jöhetnek majd a savanyú (cibere) levesek, ahogyan a naptárban is előbb van a torkos/zabáló/kövér/tobzó csütörtök, mint a húshagyó/madzaghagyó kedd…

Ez is érdekelheti

A palacsinta története

A palacsinta története

Melyik az az étel, amelyik jó édesen és sósan, hidegen és melegen fogyasztva, tejszínhabbal vagy éppen sajtszósszal tálalva, lekváros, húsos, kakaós, fahéjas, sajtos, mogyorókrémes, zöldséges vagy éppen túrós töltelékkel? Most már biztosan rájött minden kedves olvasónk, hogy ezen a héten bizony a palacsintát fogjuk górcső alá venni. Tartson velünk, hogy megtudhassa, kinek köszönhetjük ezt a…