A sikeres életmódváltás margójára
Előző két blogcikkünkben arról volt szó, miért ne bízzon a nagyokat ígérő, egyoldalú diétákban, és miért ne reméljen tartós sikert a koplalástól, ha fogyni, karcsúsodni vágyik. Kimeríteni a témát természetesen nem tudjuk (és nem is tisztünk), de hadd álljon itt még néhány tanács ahhoz, hogy ön valóban sikeresen változhasson!
A világháló tele van azokkal a hétköznapi fortélyokkal (pl. együnk kisebb tányérból, igyunk étkezés előtt fél órával egy pohár vizet stb.), melyek megkönnyítik a fogyókúrát. Nehéz lenne újat mondani, érdemes őket beépíteni az újratervezett életvitelünkbe. Kevesebbszer esik azonban szó az egész folyamat elvi hátteréről, a tudatosításról, pedig ez legalább annyira fontos (sőt!), hogy a terveink ne fulladjanak kudarcba.
- Felejtse el azt a szót, hogy „fogyókúra”! Ebben a kifejezésben egy lezárt időszakra vonatkozó program rejtőzik, márpedig a hosszú távon megőrizni kívánt ideális súly és a megtartott egészség nem szorítható egy-két hónapra, de fél évre sem. Elhatározását jobb ha „életmódváltásnak”, „szemléletváltásnak” nevezi, vagy egyszerűen csak azt mondja: „változtatok”.
- Válaszoljon a „miért”-re! Mi a célja azzal, hogy lefarag néhány kilót, mi motiválja? Ha csak az aktuális test-ideálnak akar megfelelni, az valószínűleg kevés lesz a hosszú távú sikerhez, hiszen ez az ideál egyetlen emberöltőn belül is nagyot változhat. Keressen olyan belülről fakadó motivációt, amely a nehéz pillanatokon is továbblendíti majd! Jó kapaszkodó lehet, ha egészséges szeretne maradni, ha szeretne valamilyen sportkihívásnak megfelelni, ha egészségtudatos életképet akar közvetíteni a gyermekeinek stb. A választ csak ön adhatja meg magának.
- Hívja segítségül a tudományt! Mielőtt eldönti, hogy mit dob ki a hűtőjéből, vagy mit (nem) rendel meg kedvenc ételkiszállító cégétől, konzultáljon egy dietetikussal! Ismerje meg, mi az az alapanyagcsere, tudatosítsa, hogy az ön életkorában, életvitelével mennyi kalóriára van szüksége naponta, tájékozódjon a helytelen táplálkozás okozta egészségügyi következményekről stb. A tudás hatalom, ne feledje – saját magunkat illetően is!
- Építse be életébe a régi bölcsek erényét: legyen mértékletes! A kiegyensúlyozott, szervezetünk számára is kielégítő táplálkozásba sokféle étel belefér. Legtöbbször talán nem is a tányérunkra kerülő fogások összetételével, inkább a mennyiségével van a baj – hazánkban különösen igaz ez. Tapasztalja ki, hogy mennyivel kevesebbel is beéri! Élvezni fogja a visszafogottságból eredő örömöt.
- Vezessen naplót! Kezdetben legalábbis mindenképpen érdemes. Ha pár szóval minden alkalommal feljegyzi, hogy mit fogyasztott, könnyebb fülön csípni a rossz szokásokat. A naplóval követhető, hogy ön kihagyta-e a reggelit, ivott-e elegendő folyadékot, hányszor nyúlt a nasis doboz után, az asztalnál vagy a tévé előtt ülve evett-e stb. Ha a nap végén/hét végén végiglapozza a füzetet, a következő napokban meg fog szólalni a vészcsengő, ha már a harmadik túró rudiért nyúl…
+ Állítsa össze heti étrendjét profik segítségével. A megfelelően kiválasztott ételfutár kínálatában biztosan talál új felfogásának alkalmas fogásokat, és abban is biztos lehet, hogy azok a legjobb alapanyagok felhasználásával készülnek.